niedziela, październik 24, 2021
Follow Us
poniedziałek, 07 październik 2013 22:31

Piechociński: Jest czas i miejsce na renegocjacje umowy z Gazpromem Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wicepremier Janusz Piechociński Wicepremier Janusz Piechociński Fot. www.mg.gov.pl

(ISBnews) - Zmieniająca się sytuacja na rynku gazowym oraz coraz bliższy moment pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski daje podstawy do renegocjacji umowy z Gazpromem, wynika z wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

- Liczymy, że w nowej przestrzeni negocjacji cen gazu w Europie, nadchodzi czas i miejsce, aby z Gazpromem rozmawiać o negocjacji stawek, ponieważ rynek staje się obecnie rynkiem odbiorcy, a nie dostawcy. Tym bardziej, że w roku 2018, po zakończeniu programu inwestycyjnego, będziemy mieli pełne bezpieczeństwo dostaw. Gdy powstanie Gazoport i na przemysłową skalę ruszy wydobycie gazu łupkowego, będziemy mieli zupełnie inne pozycje wyjściowe - powiedział Piechociński dziennikarzom, pytany o dzisiejsze spotkanie PGNiG z Gazpromem.

Wicepremier dodał, że rząd zajął już swoje stanowisko i jest ono wszystkim znane. Nie będzie ingerował w szczegółowe umowy między spółkami gazowymi Polski i Rosji. Zapowiada monitorowanie, ale negocjacje zostawia spółkom. - W warunkach rynkowych nie wykluczamy żadnych decyzji. Jeśli gaz rosyjski będzie nadal najtańszy, to będziemy z niego nadal korzystać - podsumował Piechociński.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podało, że odbyło w Gdańsku robocze spotkanie z Gazpromem na temat funkcjonowaniem spółki EuRoPol Gaz oraz przedyskutowanie kwestii warunków dostaw gazu do Polski. EuRoPol Gaz (jego główni udziałowcy to PGNiG i Gazprom) jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Pod koniec ub.r. PGNiG zawarło porozumienie z Gazpromem, dotyczące nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego. Obniżka w kontrakcie wynosi więcej niż 10% i cena, którą płaci teraz PGNiG za gaz jest na poziomie innych państw z UE - poniżej 500 USD za 1000 m3.

(ISBnews)

{jumi [*9]}

a