wtorek, wrzesień 28, 2021
Follow Us
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 16:12

Wpływy z e-myta wyniosły 2,08 mld

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wpływy z e-myta wyniosły 2,08 mld www.sxc.hu

(ISBnews) - Według danych operatora e-myta - Kapsch Telematic Services, od początku funkcjonowania systemu, czyli od 1 lipca 2011 r., do Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) wpłynęło 2,08 mld zł.

Na podaną kwotę składają się opłaty dokonywane przez kierowców w systemie viaTOLL (86%), a także należności pobierane manualnie od kierowców pojazdów osobowych (14%) na państwowych odcinkach płatnych autostrad A2 i A4. Według szacunków GDDKiA, w 2013 roku viaTOLL może przynieść ponad 1 mld zł wpływów do KFD.

W bieżącym roku, od stycznia do końca sierpnia, z dróg objętych systemem do KFD wpłynęły ponad 752 mln zł. Rekordowy w ponad 2-letniej historii systemu był lipiec, w którym statystyki wykazały 93,1 mln zł z tytułu opłat pobranych od samochodów ciężarowych i osobowych. Natomiast cały okres wakacyjny (czerwiec-sierpień) przyniósł KFD wpływy rzędu ponad 264 mln zł.

- Z pozytywnym zaskoczeniem odnotowaliśmy wakacyjne statystyki systemu viaTOLL, w szczególności rekordowy wzrost wpływów z e-myta w lipcu. Na ich wysokość w ostatnich 3 miesiącach wpłynął m.in. sezon urlopowy, który przełożył się na większy ruch samochodów osobowych na autostradach - powiedział agencji ISBnews Marek Cywiński, Dyrektor Generalny Kapsch Telematic Services.

Dodał, że od pewnego czasu zauważalny jest nieznaczny, kilkuprocentowy wzrost przewozów, liczby transakcji czy przychodów z kilometra. Ponadto operator systemu viaTOLL odnotował w wakacje rekordowe natężenie ruchu - odcinkami A4 zarządzanymi przez GDDKiA, od czerwca do końca sierpnia, przejechało prawie 7 mln pojazdów, odcinkiem A2 - ponad 2 mln pojazdów.

- Według szacunków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wyłącznie w 2013 roku viaTOLL może przynieść ponad 1 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego - podsumował Cywiński.

Kapsch Telematic Services, który w Polsce jest operatorem systemu elektronicznego poboru opłat viaTOLL, specjalizuje się w zapewnianiu technologii, rozwiązań i usług na potrzeby rynku Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS). Od produktów jednostkowych do złożonych systemów ogólnokrajowych.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

{jumi [*9]}

a