piątek, marzec 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 28 czerwiec 2013 10:47

Szansa rozwoju inwestycji zagranicznych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szansa rozwoju inwestycji zagranicznych Fot. Thinktank

Na temat kondycji polskiego rynku samochodowego i warunków polepszenia jego rozwoju dyskutowano podczas debaty zorganizowanej w warszawskim Klubie Polskiej Rady Biznesu.

Mówiono m.in. o wydłużeniu czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparciu inwestycji produkcyjnych w latach 2014-2020, nacisku na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności, pakiecie dla poprawy kondycji rynku samochodowego z pełnym odliczeniem VAT, nowoczesnym podatkiem ekologicznym i sprawnym systemem kontroli technicznej pojazdów. Debatę dialogu społecznego „Inwestycje zagraniczne w branży motoryzacyjnej w Polsce” zorganizował ośrodek analityczny Thintank.

Branża motoryzacyjna odpowiedzialna jest za ponad 85 mld zł polskiego eksportu, co stanowiło ponad 20 proc. jego wartości w 2011 r. Niestety, już trzeci rok z rzędu obserwujemy spadek wielkości produkcji samochodów w Polsce. W roku 2012 wyprodukowano w naszym kraju 548 tys. szt. samochodów osobowych tj. 270 tys. mniej niż w roku 2009. Spadki produkcji w zakładach montażowych samochodów rekompensowane są poprzez wzrosty produkcji komponentów do produkcji aut, w którym to segmencie Polska wyrasta na znaczącego gracza w skali europejskiej. Eksperci wskazują szereg rozwiązań mogących skutecznie zwiększyć zarówno produkcję jak i sprzedaż aut, będących jednocześnie najważniejszymi elementami strategii inwestycji zagranicznych w branży motoryzacyjnej w Polsce. Odwołują się do regulacji, jakie funkcjonują już w większości krajów Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych postulatów formułują m.in.: wydłużenie czasu działania SSE, wsparcie innowacyjnych inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020 w sektorze motoryzacyjnym, elastyczność czasu pracy, pakiet dla poprawy kondycji rynku samochodowego z pełnym odliczeniem VAT, nowoczesnym podatkiem ekologicznym i sprawnym systemem kontroli technicznej pojazdów.

- To jeden z głównych celów – znacząca poprawa systemu kontroli pojazdów – tłumaczył Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Uszczelnienie tego systemu pozwoli uzdrowić sytuację w zakresie niekontrolowanego importu samochodów używanych. - Ponad połowa sprowadzanych samochodów do Polski to samochody, które mają 10 i więcej lat, w większości niespełniających aktualnie obowiązujących norm ekologicznych. Pomijając już fakt sprowadzania do Polski samochodów uszkodzonych, rozbitych - zauważa Bogusław Cieślar, rzecznik prasowy Fiat Auto Poland, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

Nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności zauważył już General Motors Poland. - Program „Młody Inżynier” realizowany m.in. na Politechnice Gliwickiej pozwala studentom przez okres 6 miesięcy na zdobycie unikalnej wiedzy z zakresu produkcji i pojazdów. Najlepsi otrzymują stałe zatrudnienie w firmie. – wyjaśniał Paweł Wideł, Governmental Relations Director General Motors Poland.

- Fiat Auto Poland współpracuje od lat z uczelniami technicznymi np. Politechniką Warszawską i Śląską oraz z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, dając studentom tych uczelni, doktorantom możliwość prowadzenia prac badawczo-naukowych w zakładzie w Tychach i w centrum badawczym w Turynie - dodaje Bogusław Cieślar.

W debacie uczestniczyli: Krystyna Boczkowska – prezes Robert Bosch Polska, Paweł Wideł – Governmental Relations Director General Motors Poland, wceprezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Jakub Faryś – prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Jacek Pryczek – prezes Goodyear Dunlop Tires Polska, Bogusław Cieślar – rzecznik prasowy Fiat Auto Poland, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Ryszard Jania – prezes Pilkington Automotive Poland, Agnieszka Pałka – naczelnik wydziału wspierania inwestycji w ministerstwie gospodarki, Paweł Stawowy – wicedyrektor Oddziału ARP w Tarnobrzegu oraz Andrzej Szczepek – prezes Wielton, Adam Małecki – wiceyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiZ.

{jumi [*9]}

a