wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 03 czerwiec 2013 10:10

Polska liderem zielonych centrów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Factory Warszawa Annopol Factory Warszawa Annopol www.mmwarszawa.pl

Ponad milion mkw. powierzchni handlowej w Polsce już ma, a kolejne 140 tys. mkw. ubiega się o certyfikat z zakresu zrównoważonego budownictwa.

Najnowszy raport Jones Lang LaSalle Retail: Going Green in CEE analizuje trendy związane ze zrównoważonym budownictwem na rynku nieruchomości handlowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Opracowanie wskazuje wyzwania i szanse stojące przed deweloperami, właścicielami nieruchomości i najemcami w związku z najnowszymi wymogami unijnymi z zakresu charakterystyki energetycznej oraz daje praktyczne wskazówki firmom, które muszą dostosować swoje portfolio do zmieniającej się legislacji i nowych warunków rynkowych.

Zgodnie z dyrektywą 2010/31/EU, od 2020 wszystkie nowo powstające budynki w UE będą musiały udowodnić, że są obiektami o niemal zerowym bilansie energetycznym. Pakiet ustaw klimatycznych wyznaczających kierunki polityki ekologicznej państw członkowskich zakłada również m.in. konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla czy zmniejszenie zużycia energii w już istniejących budynkach.

Paweł Warda, dyrektor w JLLS, komentuje: - Na przestrzeni dekady, wszystkie sektory rynku nieruchomości staną przez wyzwaniem dostosowania się do zmian legislacyjnych w obszarze zrównoważonego budownictwa. Osiągnięcie tego celu oznacza szereg wyzwań dla właścicieli, deweloperów, zarządców oraz najemców. Warto bowiem pamiętać, że centra handlowe do pewnego stopnia pozostały w tyle za budynkami biurowymi, jeśli chodzi o wdrażanie tzw. zielonych rozwiązań. Po części wynika to ze sposobu projektowania oraz specyfiki funkcjonowania i przeznaczenia takich obiektów – długo otwartych, jasno oświetlonych, z wyższym niż w biurowcach poziomem zużycia mediów na mkw.

Jednym z najważniejszych proekologicznych trendów na rynku nieruchomości jest rozpowszechnianie się standardów budownictwa zrównoważonego, czyli obiektów bardziej przyjaznych użytkownikom i środowisku w każdym etapie cyklu życia– od budowy, przez eksploatację, po remonty - oraz związana z tym zjawiskiem rosnącą popularność zielonych certyfikatów, również w Europie Środkowo – Wschodniej i Polsce.

- Większość programów jest w dużej mierze nastawionych również na polepszenie parametrów już istniejących budynków oraz premiuje zmiany oraz innowacyjne, proekologiczne rozwiązania, jakie wdrażają ich właściciele na etapie np. remontu czy przebudowy obiektu. Do takich certyfikatów zalicza się m.in. BREEAM In-Use i LEED EB:OM - dodaje Warda. Przykładem ulepszeń w już działającym obiekcie może być zastosowanie alternatywnych zielonych rozwiązań, np. zastąpienie dotychczasowych form oświetlenia oświetleniem typu LED, które redukuje zużycie energii, wytwarzanie ciepła i tym samym pozwala na zmniejszenie rachunków za elektryczność. Obiektem handlowym, który jako pierwszy w Polsce uzyskał zielony certyfikat (BREEAM In-Use) już w trakcie użytkowania była łódzka Manufaktura.

Na koniec 2012 r. w Europie Środkowo – Wschodniej (Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Polsce, Rumunii, Serbii i Słowacji) znajdowało się ponad 1,4 mln mkw. certyfikowanej powierzchni handlowej w 33. zrealizowanych projektach handlowych (obejmujących różne formaty, m.in. centra handlowe, parki handlowe, obiekty typu Cash & Carry). Biorąc pod uwagę wyłącznie centra handlowe, 5,5 proc. z całkowitego ich wolumenu (16 mln 750 tys. mkw.) w regionie otrzymało jakąś formę certyfikacji.

Polska jest niekwestionowanym liderem regionu w zakresie zielonej powierzchni handlowej. Certyfikację posiada 16 centrów handlowych (ok. 720 tys. mkw.) i 12 obiektów typu Cash & Carry zarządzanych przez Metro (ok. 460 tys. mkw.). Na Polskę przypada 74 proc. certyfikowanej powierzchni w centrach handlowych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Pierwszym w kraju takim obiektem z certyfikatem BREEAM już na etapie projektu był Factory Warszawa Annopol.

Dyr. Dorota Chomuntowska z JLLS, podsumowuje: - Projekty stworzone zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa już wkrótce zaczną być postrzegane jako obiekty o wysokim standardzie, a jednocześnie dobre, długofalowe inwestycje. Zielone budynki przyciągają silnych, prestiżowych najemców i cechują się wyższym wskaźnikiem wynajęcia, co przekłada się na stabilne przychody z najmu, a w dalszej perspektywie – na wzrost wartości obiektu.

{jumi [*9]}

a