środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 23 kwiecień 2013 10:10

Deregulacja szansą rozwoju

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Deregulacja szansą rozwoju www.sxc.hu

Obecne, nieprzyjazne i nieżyciowe przepisy dotyczące budownictwa mieszkaniowego powinny być szybko zmienione. W tym celu środowiska związane z tą branżą podejmą się przygotowania nowego, spójnego, przejrzystego i prostego systemu pozwalającego zaspokajać potrzeby mieszkaniowe Polaków.

Centrum im. Adama Smitha, Polski Związek Firm Deweloperskich i Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zorganizowały konferencję „Budownictwo mieszkaniowe: deregulacja jako szansa na rozwój” z udziałem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Andrzej Sadowski z CAS przedstawił tezy raportu Centrum oraz Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (POIIB) „Budownictwo mieszkaniowe: warunki trwałego rozwoju”. Z ustaleń zawartych w raporcie wynika, że polityka kolejnych rządów wsparcia rynku mieszkaniowego poniosła fiasko. Wg Sadowskiego potrzeby mieszkaniowe znacznie sprawniej zaspokajają rynkowo zorientowane przedsiębiorstwa budowlane, niż głośno promowane swego czasu Towarzystwa budownictwa społecznego. Dlatego też, jego zdaniem, należy przywrócić wolny rynek w budownictwie i swobodę działania na nim. Cement w Polsce i w krajach Unii Europejskiej wiąże się w takim samym czasie, ale to co różni proces budowlany w naszym kraju i UE to karkołomne i długotrwale procedury biurokratyczne.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego zwrócili uwagę na doprowadzenie do granicy absurdu przepisów i na ich podstawie wykonywanych procedur. Wymownym przykładem jest wskazany przez Annę Wieczorek, eksperta CAS i Krajowej Izbę Urbanistów, obowiązek uzyskania pozwolenia budowlanego na postawienie psu budy na terenie własnej posesji, czy zrobienia na jej terenie utwardzonego podjazdu. Dyr. Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich wskazał na wadliwy system postępowania administracyjnego w celu uzyskania pozwolenia na budowę, który sprawia, że urzędnicy wydają ok. 70 proc. decyzji poza ustawowymi terminami. Zbigniew Detyna z POIIB zauważył, że mimo posiadania kompetentnej i licznej kadry inżynierów niemożliwe jest szybkie i sprawne budowanie ze względu na nieżyciowe i wręcz szkodliwe przepisy. Prowadząca panel Marzena Rudnicka wskazała na niekorzystną i wręcz niebezpieczną regulację zawartą w tzw. ustawie deweloperskiej, w myśl której członkowie zarządów przedsiębiorstw deweloperskich mogą trafić na dwa lata do więzienia za podanie niepełnych informacji w samym tylko prospekcie informacyjnym opisującym inwestycję i jej otoczenie.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zgodził się z wnioskami raportu CAS i POIIB, że również i w obszarze budownictwa mieszkaniowego jest „nadmiar państwa i nadmiar regulacji”. Zdaniem ministra potrzebna jest szeroka deregulacja, pozwalająca na optymalne wykorzystanie ograniczonych zasobów materialnych polskiego społeczeństwa oraz znaczącego już dzisiaj potencjału sektora budowlanego. Gowin zadeklarował też gotowość do współpracy ze środowiskami eksperckimi takimi jak CAS w poszukiwaniu rozwiązań systemowych służących poprawie funkcjonowania państwa. Ireneusz Jabłoński, członek zarządu CAS zaproponował zmianę dotychczasowej praktyki incydentalnego poprawiania przepisów, które nie przynoszą zapowiadanych przez rządzących efektów. Zgodzili się z tym pozostali uczestnicy konferencji. Według nich należy opracować nowy, spójny i przejrzysty system zasad i praw dotyczących mieszkalnictwa. Do prac nad nowym systemem Centrum im. Adama Smitha zaprasza środowiska i organizacje gospodarcze związane z szeroko rozumianym sektorem budowlanym, finansowym oraz samorządu terytorialnego w celu stworzenia obywatelskiego projektu zmiany systemu.

{jumi [*9]}

Więcej w tej kategorii: « Dobre państwo Co dalej z PR-em? »

a