środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 05 kwiecień 2013 16:08

Nie karzemy gdy lekcja została odrobiona Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie karzemy gdy lekcja została odrobiona Fot. arch.

Z Tomaszem Brzozowskim, współorganizatorem Konkursu Pracodawca Godny Zaufania rozmawia Maciej Pawlak.

Czy organizatorzy i jurorzy konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” podtrzymują swój werdykt i uważają, że spółka Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, zasługuje na przyznany tytuł PGZ?

Ogłoszenie werdyktu w Konkursie „Pracodawca Godny Zaufania” jest działaniem kolegialnym. Wynika ono z dogłębnej analizy szczegółowej ankiety, którą wypełnia każda firma zgłoszona do konkursu. Ankieta koncentruje się na odpowiednio ocenianej polityce kierownictw firm (pracodawców) wobec ich pracowników. Kapituła złożona z przedstawicieli wielu reprezentatywnych instytucji wybiera następnie – za pomocą oceny punktowej – firmę, która najlepiej wywiązuje się ze swych obowiązków wobec pracowników. Trudno zatem nie podtrzymać werdyktu wynikającego z faktu, że dana firma uzyskała największą liczbę punktów. Dotyczy to też Biedronki.

Powtórzę raz jeszcze. Podstawą oceny jest wspomniana ankieta i uzyskana na jej podstawie liczba punktów. Kapituła Konkursu bierze oczywiście także pod uwagę opinie firm z zewnątrz. Kandydatury tych spośród nich, które w jawny sposób łamią prawa pracownicze, nie są brane pod uwagę.

Kto wchodzi w skład gremium oceniającego kandydatury firm w Konkursie PGZ?

W skład Kapituły Konkursu wchodzą przedstawiciele: Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska", Instytutu Globalizacji, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Integracja i Współpraca oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. 

Czy po przyznaniu danej firmie wyróżnienia PGZ jury konkursu ma okazję do ewentualnej weryfikacji swojego werdyktu (i odebrania wyróżnienia), gdyby np. doszło do nieprzestrzegania przez nią praw pracowniczych itd.?

Kapituła Konkursu PGZ stwierdza stan faktyczny polityki ocenianych firm w danym momencie. I nie może brać odpowiedzialności za to, jak ta polityka będzie wyglądała w przyszłości. W Konkursie „Pracodawca Godny Zaufania” nie chodzi też o karanie firm za ich ewentualne nieprawidłowe działania wobec pracowników w przeszłości. Zwłaszcza, gdy „odrobiły lekcję”. A zatem, jeśli tego typu sprawy zostały ostatecznie załatwione i nie mają już miejsca. Oraz gdy takie firmy wykazały wolę poprawy i zdecydowanie postawiły na przestrzeganie na co dzień zasad społecznej odpowiedzialności biznesu.

{jumi [*9]}

a