poniedziałek, lipiec 13, 2020
Follow Us
środa, 28 kwiecień 2010 08:47

Najlepsze banki kredytujące deweloperów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najlepsze banki kredytujące deweloperów www.sxc.hu

PKO Bank Polski zwyciężył, drugie miejsce zajął Nordea Bank Polska, trzecie - Bank Pekao SA w klasyfikacji generalnej VI Edycji Rankingu Banków Kredytujących Deweloperskie Projekty Mieszkaniowe.

{jumi [*4]}Jego organizator, Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) poinformował, że banki były oceniane przez pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych. Pomimo przerwy w 2008 r. w finansowaniu przez banki inwestycji deweloperskich, wynikającej ze światowego kryzysu finansowego i braku dostępu do pieniądza na rynku międzybankowym, rok 2009 potwierdził wciąż słaby poziom współpracy firm deweloperskich z instytucjami finansowymi. Deweloperzy po raz kolejny, w porównaniu z poprzednia edycją rankingu, wystawili bankom słabsze oceny w pięciu bardzo istotnych kategoriach: „szybkość podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych”, „zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami”, „elastyczność i partnerskie traktowanie kredytobiorcy”, „warunki podpisanej umowy kredytowej”, „współpraca w czasie realizacji inwestycji”. PZFD zaprezentowało wyniki rankingu w sumie w dziewięciu kategoriach. W kategoriach „szybkość podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych”, „zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami”, „współpraca w czasie realizacji inwestycji” oraz „atrakcyjny wymagany przez bank procent udziału własnego nabywców mieszkań przy indywidualnych kredytach hipotecznych” pierwsze miejsce zdobył Nordea Bank Polska. Najbardziej elastycznym i partnersko traktującym kredytobiorcę bankiem jest zdaniem deweloperów lider klasyfikacji generalnej - PKO BP. Ta instytucja finansowa wypadła najlepiej również w kategoriach: „warunki podpisanej umowy kredytowej”, „atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania”, „odmowa rozpatrzenia wniosku”. Wyjątkowo dobrze PKO BP spisał się w ostatniej wymienionej kategorii – otrzymał zaledwie ujemny jedną ocenę negatywną – i wyraźnie zdeklasował w tym konkurentów. Pekao SA najwięcej punktów zdobył w kategorii dotyczącej zmian w procesowaniu wniosku w danym banku w stosunku do lat poprzednich. Bardzo dobrze przez deweloperów oceniony został również Polbank.

Ankiety przygotowane przez PZFD rozesłano do 109 firm zrzeszonych w związku. W sumie otrzymano 85 ankiet od 41 firm deweloperskich z opiniami dotyczącymi 25 instytucji finansowych. Zgodnie z zasadami rankingu, w ostatecznej ocenie uwzględniono tylko te banki, które otrzymały minimum pięć indywidualnych ocen.

 {jumi [*9]}

a