środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 13 kwiecień 2010 18:42

Forsal.pl ostrzega biznes

Napisane przez Kinaga Wesoły / Forsal.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Siedziba Krajowej Izby Gospodarczej Siedziba Krajowej Izby Gospodarczej KIG
W Polsce prowadzenie biznesu to działalność wysokiego ryzyka informuje na swoich stronach portal internetowy forsal.pl
 

{jumi [*4]}- Zamiast poprawiać, pogarsza się stan bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce. W raporcie Banku Światowego nasz kraj pod względem długości postępowania w sądzie wylądował na 72. miejscu. Trwa ono średnio 830 dni, podczas gdy w innych krajach najwyżej parę miesięcy - powiedział mec. Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych i zarazem Prezes Centrum Mediacji Sądu Arbitrażowego przy KIG.

- Nowa ustawa dotycząca egzekucji sądowej czyli komorniczej przewiduje, że dłużnik będzie wymagał nadzwyczajnej staranności egzekucyjnej sądu, a nie wierzycieli. Przymuszony wyrokiem sądu dłużnik spłaci zobowiązania wobec wierzyciela, ale może też wystąpić do sądu, aby zwolnił go z uiszczania kwoty egzekucyjnej, jaką pobiera komornik. Została zmniejszona z 15 do 8 proc. wyegzekwowanej kwoty. Pamiętajmy, że to komornicy są przedłużeniem sądu aby wyroki nie pozostawały tylko „na papierze". Ich utrzymanie pokrywane jest z odsetek wyegzekwowanych od dłużników - mówi Andrzej Kulągowski, Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Ostrzegł on, że w zmienionych warunkach wiele kancelarii komorniczych może wycofać się z działalności. Obecnie funkcjonuje ich 777 i zatrudniają 7 tys. osób, głównie prawników, załatwiają rocznie ok. 2,5 mln spraw. - Można założyć, że pogorszy się skuteczność egzekucji, która dziś wynosi 50,7 proc. i wydłuży okres niezbędny na skuteczną egzekucję wyroku sądowego sięgający obecnie 7,5 miesiąca – dodał. Dlatego Rada zamierza zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Z drugiej strony w ostatnim czasie miały miejsce inicjatywy, zmierzające do rozwiązania przynajmniej części problemów dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. KIG pozytywnie przyjęła m.in. założenia do ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wprowadzające możliwość przekazywania informacji o zaległych zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli, a nie jak dotychczas tylko przez przedsiębiorców. Ponadto ustawa ma na celu usprawnienie współpracy między biurami informacji gospodarczej (BIG) a Biurem Informacji Kredytowej (BIK), co powinno doprowadzić do lepszej ochrony wierzycieli. Ustawa ta ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z 14 lutego 2003 r. Została uchwalona 19 lutego br. Zdaniem KIG wejście w życie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych pozwoli na faktycznie lepszą ochronę wierzycieli i umożliwi przepływ informacji o zadłużeniach z banków do innych sektorów. Przedsiębiorcy skupieni w KIG oczekują, że państwo, zamiast mnożyć często zmieniane, niejasne przepisy, które przyczyniają się do osłabienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, skupi się na wypracowaniu mechanizmów, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorców.

W konferencji udział wzięli m.in.: Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, dr Tomasz Sommer Wiceprezes Instytutu Globalizacji, Andrzej Kulągowski, Prezes Krajowej Rady Komorniczej, mec. Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych i zarazem Prezes Centrum Mediacji Sądu Arbitrażowego przy KIG.

{jumi [*9]}

a